Zjawiska pogodowe w świętokrzyskim – podsumowanie 2017 roku

Zjawiska pogodowe w świętokrzyskim

Rok 2017 przyniósł w województwie świętokrzyskim bardzo dużo ciekawych, ale też i niestety bardzo niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Zmagaliśmy się z silnymi mrozami, śnieżycami, falami upałów kończących się gwałtownymi burzami, wichurami, a przejściowo również z suszą. Czas na daty i wydarzenia jakie najbardziej zapadły w pamięć w ubiegłym roku:

6-8 STYCZNIA – Fala bardzo silnego mrozu nawiedza świętokrzyskie, temperatura spada do -30*C, a w dzień nie przekracza -10*C. W wyniku mrozu i braku wiatru pojawia się smog, który powoduje uruchomienie po raz pierwszy w historii darmowej komunikacji miejskiej w Kielcach.
18 KWIETNIA – Potężna jak na 2. połowę kwietnia śnieżyca uderza w zachodnią i centralną część województwa. W poświąteczny wtorek leży w wielu miejscach 10-15 cm i tym samym lokalnie jest to największa pokrywa śnieżna całej zimy. Wiele odbiorców pozostaje bez prądu, a drzewa mające już drobne liście z łatwością łamią się pod naporem śniegu.

4 CZERWCA – Przez zachodnią, częściowo centralną i w północną część regionu przechodzi rozległa formacja burzowa z okazałą chmurą szelfową na czele.

1 i 11 SIERPNIA – Województwo świętokrzyskie zmaga się z silną falą upałów, temperatura na stacjach meteorologicznych w regionie przekracza 35*C, a niebo jest bezchmurne.

10 SIERPNIA – Wczesnym ranem przez zachodnią część województwa przechodzi mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS), z największą liczbą wyładowań w sezonie, silnym wiatrem, deszczem i gradem.

5 PAŹDZIERNIKA – Wieczorem i nocą całe województwo zmaga się z bardzo silnym wiatrem, który pozbawia prądu 200 000 mieszkańców województwa, zrywa dachy i wyrywa drzewa z korzeniami. Prędkość wiatru osiąga, a nawet przekracza 100 km/h.

29 PAŹDZIERNIKA – Kolejna silna wichura uderza w świętokrzyskie, choć jest już słabsza i powoduje mniej strat. Mimo to wiele osób pozostaje bez prądu, łamią się drzewa i uszkadzają dachy, a z Katedry w Kielcach spada żelazny krzyż.

1 GRUDNIA – Duża część województwa świętokrzyskiego zmaga się ze skutkami intensywnych opadów śniegu i temperaturze około 0 stopni. Znów wiele odbiorców nie ma prądu.

Te wszystkie wydarzenia zostały opisane z punktu widzenia mojego miejsca zamieszkania, a więc gminy Chęciny.
A u was co działo się w 2017 roku takiego co powinno znaleźć się na tej liście? Bowiem w samym województwie świętokrzyskim wielokrotnie pojawiały się punktowe burze z jeszcze groźniejszymi zjawiskami, których nie sposób teraz wymienić. Dlatego czekamy na Wasze zdjęcia i relacje!!!

Pozdrawiam:
Krystian Olszak