Możliwy incydent wiatrowy.

Friederike

MOCNO POWIEJE, LOKALNIE NIE WYKLUCZONE POJEDYNCZE,SŁABE BURZE-WSTĘPNE INFORMACJE

Wieczorem w czwartek i nocą z czwartku na piątek możemy mieć do czynienia z mocniejszm incydentem wiatrowym. Głównym sprawcą zamieszania będzie tutaj dosyć głęboki niż,który „pchany” przez jest stream będzie szybko wędrował z zachodu na wschód przechodząc przez północną Polskę.Trudno jescze mówić o konkretnych wartościach, ponieważ zarówno w tym względzie, jak i w prognozowanej trajektorii (która dla prędkości wiatru też jest istotna) modele są jak zwykle rozbieżne. Na ten moment można przyjąć,że średni wiatr może wiać z prędkością 50-60 km/h, natomiast porywy osiągnąć mogą 70-90 km/h (lokalnie nawet więcej).Takie wartości mogą być niebezpieczne dla mienia,zdrowia i życia. Jak mowa o lokalnych burzach,to ich wystąpienie również jest trudne do przewidzenia, ale sugerując się aktualną sytuacją w Niemczech (połączenie niżu oraz jeat streamu) można poprzez analogię spodziewać się ich również u nas.U zachodnich sąsiadów kolejny dzień z zrzędu obserwuję potencjał do tworzenia się pojedynczych komórek burzowych, rozsianych praktycznie po całym kraju bez ładu i składu.

W ramach ciekaowostki warto również wspomnieć czym jest jest stream-można przyjąć,że jest to bardzo silny,chociaż stsosunkowo wąski pas silnego wiatru(200 do nawet 400 km/h) wiejącego na dużych wysokościach (średnio 9-12 km nad ziemią).Powstaje na styku mas powietrza o skrajnie różnych temperaturach. Warto wiedzieć,że jest lubiany przez pilotów i linie lotnicze, ponieważ samoloty lecące z rejonu Ameryki Północnej do Europy i Azji przez Europę wykorzystując jet stream po prostu szybciej dolatują do docelowych lotnisk, przy jednoczesnym nie zwiększonym zużyciu paliwa.

Jeszcze raz podkreślam,że jest to informacja wstępna,a nie oficjalne ostrzeżenie.Informacje mogą ulec zmianom do czasu wydania oficjalnego ostrzeżenia.

Aktualne informacje na naszym Facebooku.

Pozdrawiam!
Grzegorz Broda