Czy pamiętasz… luty 2013r. ?

W minionym tygodniu przedstawiłem luty 2012r. – miesiąc który cechował się wyjątkowo dużą ujemną anomalią temperatury. Na kolejny „ciekawy” luty nie trzeba było czekać długo, bo już kolejnego roku pojawił się miesiąc który zapisał się na kartach meteorologii. Co takiego się wydarzyło? Czy było dla odmiany ciepło? Nie. A może bardzo mokro? Również nie. Miesiąc ten zasłynął z czegoś innego a mianowicie z… rekordowo dużego zachmurzenia.

Po pochmurnym styczniu 2013r. wiele osób oczekiwało więcej słońca w lutym, wszak wiosna coraz bliżej, słonce też już świeci wyżej no i z norm wieloletnich wynika iż luty ma znacznie większe usłonecznienie od stycznia. Niestety, okazało się zupełnie coś innego. Luty 2013r. był rekordowo pochmurnym miesiącem. Przez cały miesiąc zanotowano tylko 10,7 godziny ze słońcem, na dodatek to były jedynie dziury przez niemal cały czas utrzymującym się stratusie. Tylko jeden dzień zanotował przyzwoite usłonecznienie, 11 lutego (4,6 h), gdyby nie on to miesięczne usłonecznienie wyniosłoby ledwie 6 godzin, a norma dla miesiąca wynosi 80 godzin. Choć bywały lute że słońca było nawet i po 120-150 godzin.

Czy grozi nam powtórka? Tak dramatycznie źle jak było w lutym 2013r. nie będzie, choć ten dzisiejszy i ewentualnie też i jutrzejszy słoneczny dzień są jedynie krótkim przerywnikiem przed kolejnymi pochmurnymi dniami. Miejmy nadzieję, że już od marca, po 6 miesiącach dominacji chmur nastąpi słoneczne odreagowanie.

Źródła map: Biuletyn IMGW

Pozdrawiam!
Krystian Olszak