Ciekawostka #5 zapach podczas deszczu

Czy wiesz że… ziemisty zapach podczas deszczu zawdzięczamy…

Charakterystyczny świeży i ziemisty zapach podczas deszczu zawdzięczamy bakteriom takim jak promieniowce i sinice, które żyją w glebie. Promieniowce wydzielają geosminę czyli organiczny związek chemiczny który odpowiedzialny jest za silny zapach po deszczu na który ludzki nos jest szczególnie wrażliwy. #Geosmina wydzielana jest podczas wytwarzania zarodników przez bakterie. Im dłużej trwa susza przed deszczem, tym więcej zarodników znajduje się w glebie a woń spowodowana przez geosminę jest intensywniejsza. Krople deszczu spadające na wysuszoną ziemię łączą się geosminą zawartą w glebie, wtedy właśnie zaczynamy odczuwać przyjemny zapach unoszący się w powietrzu. Inaczej będziemy odczuwać ten zapach w mieście gdzie geosmina występuje w znikomych ilościach a inaczej będzie w przypadku wsi lub gęstego lasu w którym zawartość tego związku w glebie jest ogromna.
Wielu ludziom tak bardzo przypadł do gustu ten zapach że zaczęto produkować perfumy o zbliżonym zapachu.
Inną ciekawostką jest to że to specyficzne zjawisko ma swoją nazwę, w 1964roku określono je jako #Petrichor.

A czy Wy lubicie ten orzeźwiający, rześki i lekko ziemisty zapach towarzyszący opadom deszczu ? Wiedzieliście skąd się bierze?
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Piwonskie ( https://www.instagram.com/piwonskie/ ) który uchwycił deszcz niejednokrotnie dlatego woń ta jest mu pewnie dość znana.

Pozdrawiam!
Sidło Karolina