Ciekawostka #6

Czy wiesz że…
Spacerując w górach przy odrobinie szczęścia i dobrych warunkach pogodowych można zaobserwować zjawisko zwane #WidmoBrockenu.
Widmo Brockenu to ujrzenie na chmurze lub mgle własnego odbicia, często też otoczonego kolorową aureolą. Dzieje się tak gdy znajdujemy się ponad poziomem chmur lub mgłą, a światło słoneczne oświetla nas. Gdy promienie słoneczne oświetlają obserwatora, ten rzuca cień na znajdujące się poniżej chmury lub mgłę ponadto załamujące się światło na kropelkach wody tworzy kolorową #gloria wokół naszego cienia. Fascynujące jest to, że zjawisko to widzi tylko obserwator, nikt poza nim nie może go ujrzeć. Każda osoba widzi jedynie swój cień i swoją glorię to też tylko ta osoba może ją sfotografować-nikt postronny.Zjawisko wygląda niesamowicie ale dla osób przesądnych może być też przerażające. Według legend i dawnych wierzeń osoba której udało się ujrzeć mamidło górskie jakim jest Widmo Brockenu miała zginąć w górach. Ponoć zobaczenie widma po raz trzeci miało odczynić zły urok i zapewnić bezpieczeństwo obserwatorowi w górach do końca życia.

Zdjęcia zaczerpnięte z bloga niesamowitego fotografa Karol Nienartowicz – Mountain Photographer (http://karolnienartowicz.blog.pl/) który niejednokrotnie uwiecznił to zjawisko które zapiera dech w piersiach.

A Wam udało się kiedyś sfotografować Widmo Brockenu z własnym cieniem albo kolorową glorię ?

Pozdrawiam!
Sidło Karolina