Oficjalne stacje pomiarowe

Dnia 20 lutego 2018 r. część naszej ekipy (Adrian Kosno i Krystian Olszak) udała się do Kliszowa, a następnie do Sukowa celem dokonania oględzin i sfotografowania znajdujących się w tych miejscowościach oficjalnych stacji meteorologicznych IMGW. Pierwszą odwiedzoną stacją był Kliszów znajdujący się w gminie Kije w powiecie pińczowskim.

Stacja w Kliszowie słynie z wysokich prędkości wiatru o czym mogliśmy się przekonać już wielokrotnie w czasie ubiegłorocznych wichur. Stacja ta znajduje się na środku pola, konkretnie na polu kapusty, wokół niej nie ma żadnych drzew i zabudowań, jedynie lekko przysłonięte mogą być kierunku północne, reszta kierunków jest całkowicie czysta i znajduje się one poniżej stacji. Sama stacja jest zadbana, otacza ją około 1 metrowy płot z furtką, na poletku meteo jest trawa, która została też przystrzyżona, nowo wyglądają umieszczone na stacji przyrządy pomiarowe. W samym Kliszowie we wzrok wpadają umieszczone na prawie każdym słupie oświetleniowym wiatraki i panele słoneczne. Wyposażenie stacji meteorologicznej w Kliszowie przedstawiono na załączonych zdjęciach.

Następnym punktem była stacja Kielce-Suków, jest to jedyna stacja w województwie dokonująca pomiarów wszystkich parametrów meteorologicznych i obsługiwana dodatkowo całodobowo przez człowieka. Pierwsze co rzuciło się w oczy to duża ilość zmrożonego śniegu na samej stacji w odniesieniu do okolicy, a także w przeciwieństwie do Kliszowa wysokie zabezpieczenie stacji podwójnym płotem. Na samej stacji również występowały dość mocne porywy wiatru czego nie doświadczyliśmy w Kliszowie i na terenach oddalonych od niniejszej stacji. Choć jak to bywa niemal zawsze to Kliszów miał większe porywy wiatru, ale co ważne stacje te posiadają różny aerometr. W Sukowie częściowo przysłonięty jest kierunek południowy za sprawą znajdujących się obok płotu wysokich drzew, a także lekko północny za sprawą stojącego budynku należącego do stacji. Wyposażenie stacji, niestety z daleka przedstawiają załączone zdjęcia.

Zdjęcia wykonali: Adrian Kosno i Krystian Olszak