Czy pamiętasz… marzec 2013?

W marcu 2013 wystąpiła podobna sytuacja baryczna do obecnej, kiedy to napływało do Europy lodowate powietrze. Początkowo wydawało się że będzie to krótkotrwałe ochłodzenie, jednak mrozy nie zamierzały odpuszczać. Fala bardzo silnych mrozów spłynęła w III dekadzie miesiąca, kiedy to o poranku mieliśmy około -20°C. Jednak co niezwykłe przy bezchmurnym niebie 23 marca temperatura maksymalna osiągnęła ledwo -7°C / -8°C, co jest zupełnie ekstremalną wartością. Cały marzec zapisał się jako ekstremalnie zimny i znalazł się na podium najzimniejszych marców w historii pomiarów. Pewnie wiele osób pamięta śnieżycę w Wielkanoc – tak to właśnie ten marzec

A czy obecna temperatura za oknem jest normalną o tej porze roku w Polsce?

Jest tak samo normalna jak około 37°C w dzień i 18°C w nocy pod koniec sierpnia, albo 13°C w dzień i lekki plus w nocy na Boże Narodzenie.
Ostatnie 2 dni przyniosły anomalię w naszym województwie poniżej -11°K, a to jest już wartość ekstremalna. Oczywiście biorąc pod uwagę stary okres referencyjny 1961-1990, współcześnie anomalia jest jeszcze większa.

Skąd więc takie odchylenie skoro dawniej było ponoć to tak często?

Odchylenie od normy jest tak duże ponieważ mamy końcówkę już zimy, co innego by było, gdyby to był styczeń lub I połowa lutego. Niskie temperatury w dzień również nie sprzyjają nadgonieniu temperatury po nocnych spadkach. Pamiętać też trzeba że i dawniej zdarzały się ciepłe zimy, nawet cieplejsze niż obecnie, blisko 30 lat temu o tej porze mieliśmy już ponad 20°C, a nawet były całe zimy niemal bez śniegu np. 1989/1990.

Choć też nie można powiedzieć że to co mamy za oknami jest czymś zupełnie anomalnym, bo tak jak i latem mamy fale upałów tak teraz fale zimna, ważne tylko aby nie przeciągało się to zbyt długo jak to dawniej lubiło bywać szczególnie w tym drugim przypadku.

Obecne ochłodzenie potrwa jeszcze jakiś czas, dlatego zachęcam do regularnego czytania naszych codziennych prognoz.

Poniżej kilka wykresów i mapa z pamiętnego marca 2013 roku.
Ostatnia tabelka z danymi odnosi się do kieleckiej stacji meteo IMGW.

Źródła:
meteomodel.pl , imgw.pl, meteo.pl

Pozdrawiam!
Krystian Olszak