Co nieco o zjawiskach halo…

Zjawiska halo są jednymi z najciekawszych rzeczy jakie możemy zaobserwować na niebie. Przyjmują one często postać okręgów(lub ich części) wokół Słońca lub tęczowych łuków czy jasnych plam światła. Ale jak powstają?

Zjawiska halo powstają, kiedy promienie słoneczne załamują się i odbijają w kryształkach lodu obecnych w chmurach pierzastych. Mogą one tworzyć się na chmurach takich jak cirrostratus. Halo nie powstają jedynie w dzień. Światło słoneczne odbijane przez Księżyc także jest w stanie wytworzyć te zjawiska, choć nie dostrzeżemy ich w nocy równie dobrze jak w dzień.

Halo potrafią przybierać najróżniejsze formy. Jest to skutkiem mnogości form kryształków lodowych i dróg jakie światło może przez nie obrać. Najczęstszym zjawiskiem halo jest halo 22°(zdjęcie nr 1). Nazwa tego zjawiska wynika z promienia kątowego jaki ten okrąg przyjmuje powstając wokół Słońca. Innym częstym halo jest parhelion czyli słońce poboczne(zdjęcie nr 2). Rzadziej na niebie dostrzeżemy łuk okołozenitalny (zdjęcie nr 3), słup słoneczny(zdjęcie nr 4) czy też halo opisane(zdjęcie nr 5). Istnieje jeszcze wiele innych zjawisk halo, jednak powstają one bardzo rzadko.

Najciekawsze halo powstają zimą, kiedy odpowiednio niska temperatura pozwala na opad pyłu diamentowego czyli słupków lodowych. Jest to opad małych kryształków lodu. Podczas takiego opadu występują najlepiej widoczne halo. Podczas mroźnych nocy można zaobserwować słupy świetlne powstające z oświetlenia sztucznego(zdjęcie nr 6).

Istnieją również zjawiska podobne do halo, choć nimi nie są. Takie zjawiska to wieniec słoneczny(zdjęcie nr 7), tęcza(zdjęcie nr 8) czy iryzacja(zdjęcie nr 9).

Należy także pamiętać aby podczas obserwacji halo nie patrzeć zbyt długo bezpośrednio na Słońce, ponieważ jest to niebezpieczne dla wzroku!
Fot. Wojciech Nadziałek