Czym jest scud cloud?

Scud cloud to chmura bardzo często mylona z trąbą powietrzną. Zapewne ma to związek z tym, że są to chmury bardzo niskie, niekiedy dotykające ziemi. Jednak te chmury nie są groźne.

Scud Cloud(właściwie Cumulonimbus pannus) powstaje, kiedy zimne powietrze z prądu zstępującego burzy zetknie się z wilgotnym i ciepłym powietrzem przed burzą. Wilgotne powietrze unosi się ku górze i następuje kondensacja.Jak już wspomniano wyżej, scud cloud jest bardzo często mylony z trąbą powietrzną. Między tymi dwiema formacjami chmurowymi istnieje kilka różnic. Po pierwsze scud cloud nie rotuje(wiruje), w przeciwieństwie do trąby powietrznej. Po drugie scud cloud jest często postrzępiony, powierzchnia trąby jest natomiast wygładzona. Scud cloud nie formuje się w kształt leje(choć kształt może być podobny). Jest to więc chmura niegroźna, choć mogąca budzić lęk swoim wyglądem 😉.

17 lipca 2018 roku nad terenem naszego województwa mogliśmy zaobserwować scud cloud oraz zalążek trąby lądowej(trąba powietrzna niezwiązana z działalnością mezocyklonu). Chyba najlepiej tu widać różnicę między tymi zjawiskami.
Scud Cloud(Zdjęcia nr 1,2)
Zalążek trąby lądowej(Zdjęcie nr 3)
Fot. Wojciech Nadziałek