MOŻLIWE SILNE PORYWY WIATRU W NOCY Z NIEDZIELI NA PONIEDZIAŁEK I PRZEZ CAŁY PONIEDZIAŁEK

Pierwszy etap załamania pogody po wielu tygodniach, a nawet miesiącach panowania suchej i bardzo ciepłej aury już za nami co wyraźnie odczuliśmy na własnej skórze, jednak najgorsze dopiero przed nami.


Późnym niedzielnym wieczorem do Polski od zachodu nadciągnie układ niskiego ciśnienia, który w drodze na Białoruś stale będzie się pogłębiał. Natomiast za nim szybko zaczniemy dostawać się pod wpływ bardzo silnego wyżu. Taka sytuacja baryczna spowoduje gwałtowne skoki ciśnienia i co za tym idzie silniejsze porywy wiatru. Tym razem jednak w przeciwieństwie do zeszłorocznych wichur ta będzie miała dużo łagodniejszy przebieg i prędkość wiatru w porywach nie powinna przekroczyć 80 km/h. Mając jednak na względzie pełne ulistnienie na drzewach nie można wykluczyć lokalnie większych szkód w drzewostanie, co także może mieć wpływ na uszkodzenia sieci energetycznej, prosimy też już dziś o zachowanie ostrożności w noc z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek.

Podsumowując, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin dojdzie do zaostrzenia gradientu barycznego nad Polską co spowoduje istotny wzrost prędkości wiatru, jednak nie należy ulegać panice i budowaniu atmosfery grozy przez niektóre media, a nawet przez IMGW które to z kolei tym razem w przeciwieństwie do ich stylu wydawania ostrzeżeń tym razem ostrzega świętokrzyskie przed wiatrem do 100 km/h, gdyż układ ten nie będzie bardzo gwałtowny.
Najprawdopodobniej zostanie wydany przez nasz zespół stopień 1 przed wiatrem, brak ostrzeżenia będzie równoznaczny z tym że porywy wiatru będą niższe niż 70 km/h.