Czym jest chmura stropowa?

Chmura stropowa to kolejna interesująca formacja chmurowa. Występuje ona w tak zwanych superkomórkach burzowych, czyli najgroźniejszym typie burz. Ale jak powstaje?

Chmura stropowa tworzy się w tylnej części burzy, zazwyczaj w jej południowej lub południowo-zachodniej części, gdzie do burzy napływa powietrze. W chmurze burzowej istnieją dwa główne rodzaje ruchów powietrza. Prąd wstępujący czyli unoszące się powietrze oraz zstępujący czyli opadające powietrze. Prąd wstępujący burzy unosi ku górze wilgotne i zimne powietrze z okolic występowania prądu zstępującego. Kiedy powietrze zostanie uniesione następuje kondensacja i tworzy się chmura stropowa. Ponieważ powietrze jest wilgotne, kondensacja następuje dość szybko, dlatego więc chmura stropowa tworzy się poniżej głównej podstawy chmur.

Chmura stropowa(zdjęcie nr 1, 2) jest bardzo często powiązana z mezocyklonem. Mezocyklon to rotujący prąd wstępujący burzy. To właśnie z chmur stropowych tworzą się trąby powietrzne. Ważne jest więc, aby obserwować taką chmurę jeśli ją zauważymy. Jak już wspomniano wyżej pojawia się ona w tylnej części burzy(zdjęcie nr 3). Często charakteryzuje ją rotacja czyli wirowanie. Jeśli chmura stropowa rotuje, w burzy występuje mezocyklon i istnieje szansa na utworzenie się trąby powietrznej(ta tworzy się jednak stosunkowo rzadko).

Chmura stropowa bywa także często mylona z chmurą szelfową. Chmura szelfowa tworzy się jednak na czele komórki burzowej i nie wykazuje cech rotacji.
Fot.Wojciech Nadziałek, Adrian Kosno.