Co nieco o wschodach i zachodach Słońca.

Wschody i zachody to jeden z najpiękniejszych widoków jakie może przygotować dla nas natura. To także jeden z najbardziej popularnych tematów w fotografii. Dlaczego jednak niebo i chmury podczas zachodu są czerwone?

Najpierw jednak nieco podstawowych informacji. Wschód Słońca to moment, kiedy Słońce przekracza horyzont. Powszechnie uznajemy to za początek dnia. Analogicznie zachód to moment kiedy Słońce znika za horyzontem. Trzeba też pamiętać, że światło słoneczne(białe) składa się z kilku barw(czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fiolet).

Podczas wschodu i zachodu niebo często przybiera czerwone barwy. Jest to związane ze zjawiskiem rozpraszania światła. Promienie słoneczne padają pod dużo mniejszym kątem niż w innych porach dnia, dodatkowo przechodzą przez grubą warstwę powietrza. Skutkuje to tym, że niektóre barwy(niebieska i fioletowa) są rozpraszane. Ludzkie oko wyłapuje tylko początkowo barwę żółtą, potem czerwoną. W ten sposób niebo i chmury zabarwiają się.

Najciekawsze wschody i zachody Słońca występują w połączeniu z zachmurzeniem wysokim i średnim(zdjęcie nr 1,2,3,4). Te chmury przyjmują najbardziej intensywne barwy. Zachody i wschody z zachmurzeniem niskim, także mają swój urok(zdjęcie nr 5). Czasami na niebie możemy zaobserwować ciekawe promienie(zdjęcie nr 6). Powstają one, kiedy Słońce znajdujące się poniżej chmur, oświetla je. Z zachodami i wschodami związana jest także złota godzina, czyli czas, kiedy występuje korzystne oświetlenie do robienia zdjęć. Złotą godzinę wykorzystuje się szczególnie w zdjęciach krajobrazowych(zdjęcie nr 7).
Fot. Wojciech Nadziałek, Patryk Kozieł, Grzegorz Broda, Adrian Kosno.