Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Wystarczy, że zastosujesz się do prostych zasad.

Zapewne wielu z Was uwielbia lato, upalne dni i wygrzewanie się na słońcu?

Wielu z nas tak właśnie ma! Jednak gdy temperatury zaczną przekraczać 30 stopni Celsjusza, musicie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa!

Podczas letnich upalnych dni, gdy mocniej się pocimy, nasz organizm traci więcej wody. By zapobiec odwodnieniu należy pamiętać by dostarczyć organizmowi więcej płynów niż zwykle. Nie należy czekać do momentu, w którym poczujesz pragnienie – najlepiej co 2 do 3 godzin wypić szklankę niegazowanej wody. Należy unikać alkoholu i słodkich napojów, zamiast nawadniać organizm, przynoszą odwrotny efekt!

Jeśli spędzasz czas na zewnątrz, pamiętaj o odpowiedniej ochronie. Kremy z filtrem i nakrycia głowy to niezbędne minimum! Nie chodzi tu o samą ochronę przed poparzeniami słonecznymi (oczywiście trzeba na nie uważać, ale o ochronę przed groźnym nowotworem skóry czy udarem słonecznym.

Podczas gdy w upalne dni organizm walczy o utrzymanie stałej temperatury ciała, najgorsze, co można zrobić, to utrudnić mu to nieodpowiednim strojem. W upalne dni noś lekkie, przewiewne ubrania. Wbrew pozorom wcale nie musi to być skąpy strój: przewiewna koszula czy sukienka ochroni skórę przed nadmierną dawką promieniowania słonecznego.

Należy pamiętaj, że udaru można dostać również w miejscu, w którym nie ma słońca! Promienie słoneczne to jest jednym z czynników, który może wywołać udar. Przyczyna udaru to nie tylko sama ekspozycja na promienie słoneczne tylko przegrzanie organizmu, do którego może wystarczyć np. przebywanie w gorącym i dusznym pomieszczeniu lub nadmierny wysiłek fizyczny w upalne, letnie dni.

Jeśli jesteś w domu możesz wziąć letni prysznic. Jeżeli jesteś w pracy czy szkole, pamiętaj o schładzaniu rąk, karku oraz twarzy letnią wodą. Dzięki temu pomożesz organizmowi w walce z nadmierną temperaturą i poczujesz się bardziej rześko.

W upalne dni najbardziej narażone są osoby starsze, chorzy oraz dzieci. Podczas upałów otocz je szczególną opieką i uwagą. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj nikogo w zamkniętym samochodzie! Ta uwaga dotyczy również zwierząt!