Jak przetrwać mrozy ?

Zima czasem daje się we znaki. Warto wiedzieć jak ją przetrwać.

W mroźne dni najlepiej ubierać się na „cebulkę”. Pod naszymi kurtkami powinno się znaleźć kilka warstw odzieży. Między nimi wytwarzają się warstwy powietrza, które jest najlepszym izolatorem. Nie należy ubierać się zbyt grubo. Może to prowadzić do przegrzania organizmu czy spocenia i wychłodzenia. Najważniejszą częścią zimowej garderoby jest czapka. To właśnie przez głowę z naszego organizmu ucieka najwięcej ciepła. Należy pamiętać o grubym szalu, ciepłych rękawicach (najlepiej z jednym palcem), wełnianych skarpetach o dobrych i szczelnych butach. Warto też zadbać o naszą twarz. Skóra wystawiona na niskie temperatury jest narażona na podrażnienia należy stosować kremy.
By nasz organizm lepiej znosił mrozy, warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce. Najważniejsze jest pożywne śniadanie, najlepiej na ciepło. Stanowczo odradza się spożywanie alkoholu. Działa on na naczynia krwionośne, co ma wpływ na nieodczuwanie zimna, co może doprowadzić do wyziębienia i śmierci. Pierwszym zwiastunem marznięcia są dreszcze. Jeżeli czujemy gęsią skórkę należy się ogrzać.

Zadbajmy o dzieci i osoby starsze oraz zwierzęta, które są poza domem. Należy szybko reagować na osoby potrzebujące pomocy.

Zachowajmy szczególną ostrożność przy posługiwaniu się urządzeniami grzewczymi, które w procesie spalania mogą wytwarzać czad, najlepiej zaopatrzyć się w odpowiedni czujnik. Pamiętajmy też o odśnieżaniu dachów i chodników, usunięciu niebezpiecznych sopli lodu.