O nas

Storm Chasers Świętokrzyskie – Łowcy Burz Świętokrzyskie

Storm Chasers Świętokrzyskie to grupa osób (łowców burz), którą pasjonują zjawiska pogodowe, szczególnie burze. Ciągle poszerzamy swoją wiedzę i zainteresowania. Hobby, którym jest pogoda pozwala nam realizować naszą misję. Ostrzegać mieszkańców ziemi świętokrzyskiej przed niebezpieczeństwami płynącymi ze strony pogody.

Nasza praca realizowana jest w czynie społecznym, często wymaga poświęceń. Nie czerpiemy zysków z tego co robimy, często wykładamy z prywatnych środków na sprzęt, serwer itp. Każdą wolną chwilę spędzamy przy przeglądaniu modeli numerycznych, redagowaniu prognoz i ostrzeżeń, czerpaniu wiedzy, oglądaniu materiałów wideo/foto.

Nasz zespół liczy 7 osób, co pozwala działać nam sprawnie.

Pochodzimy z różnych części naszego regionu, lecz łączy nas pasja do niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Szczególną uwagę poświęcamy burzom i zjawiskom, które im towarzyszą.  Wiele uwagi poświęcamy także, silnym wiatrom, które potrafią wyrządzić dużo szkód, śnieżycą powodującym dużo utrudnień, intensywnym ulewom, które potrafią spowodować podtopienia a także powodzie.  Nie pozostawiamy obojętnym także innych fascynujących zjawisk takich jak, urokliwe wschody i zachody słońca, tęcza tuż po burzy, Halo księżycowe oraz inne rzadkie zjawiska pogody. Nasza grupa prowadzi także statystyki pogodowe w naszym regionie.

Działamy znacznie szybciej niż oficjalne źródła podające pogodę mimo to, że jesteśmy amatorami. Staramy się tworzyć jak najlepsze prognozy pogody, prognozy burz oraz ostrzeżenia meteorologiczne. W przypadku konieczności prowadzimy relację na żywo na naszym Facebooku. Najważniejsze dla nas jest wasze bezpieczeństwo.

W 2018 roku zmodernizowaliśmy system ostrzeżeń, który dobrze sprawdza się u naszych partnerów – Sieć Obserwatorów Burz (SOB). Teraz każdy z Was ma możliwość dokładnego przeglądu obszaru, dla którego zostało wydane ostrzeżenie.  Daje to możliwość aktualizowania w czasie rzeczywistym ostrzeżenia.

Uruchomiliśmy także naszą nową stronę www.stormchaserssw.pl oraz pozyskaliśmy nowych partnerów.

W dalszym ciągu będziemy się rozwijali i realizowali nasze założenia. Zapraszamy do czynnego udziału w życiu naszej społeczności na Facebooku i na stronie. Polecajcie nas znajomym, rodzinie itd. w świętokrzyskim.


Kilka słów o Nas:

Mateusz Pióro

Miejsce: Stara Słupia Pełnione funkcje: Właściciel (szef) oraz prognosta w Storm Chasers Świętokrzyskie, łowca burz – fotograf amator. Zainteresowania: Muzyka, komputery, meteorologia, a przede wszystkim zjawiska burzowe, fotografia.  Adres email: matichaser@wp.pl

O sobie: Ukończyłem Technikum na kierunku Administracja w Kielcach. Mieszkam u stóp Gór Świętokrzyskich, jest to niewielka lecz piękna miejscowość w okolicy Nowej Słupi. Niestety z natury jestem leniuchem, co utrudnia znacząco życie. Interesuje się muzyką, hobbystycznie gram na perkusji, uwielbiam robić zdjęcia. Kiedyś bałem się burz, uciekałem przed nimi gdzie pieprz rośnie, lecz w 2015 roku coś się zmieniło. Zacząłem interesować się burzami, szczególnie tornadami, pomógł mi w tym program „Storm Chasers” z Discovery Channel. Jestem ogromnym fanem Reeda Timmera. To wszystko przerodziło się w ogromną pasję i zainteresowanie dziedziną meto, a przede wszystkim chasingiem. Wszystko doprowadziło do powstania SCŚ. W burzach rajcuje mnie ten dreszczyk emocji, ta nieprzewidywalność, lubię poświęcić całą noc dla pięknego spektaklu na niebie. Potrafię niekiedy sporo zaryzykować by uchwycić wyładowanie atmosferyczne czy pięknie wykształconą chmurę szelfową narażając swoje życie i sprzęt. Łowów dokonuje swoim dwukołowym dominatorem jakim jest rower 😀 Moim największym celem jest złowić i sfotografować tornado i oczywiście wizyta na Wielkich Równinach w USA (Aleja Tornad). Moim marzeniem jest także wycieczka do Kanady. Do końca życia będę robił to, co kocham. Never stop chasing.


Krystian Olszak

Miejsce: Tokarnia Pełnione funkcje: kierownik oraz prognosta w Storm Chasers Świętokrzyskie Zainteresowania: meteorologia, geografia, radiofonia, Formuła 1 Adres e-mail: krystian1993.02@gmail.com

O sobie: Student V roku Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Moje początki zainteresowania zjawiskami meteorologicznymi sięgają jeszcze XX wieku, stąd też wybrałem możliwe najbardziej spokrewniony z meteorologią kierunek studiów w Kielcach. Na stronie Storm Chasers Świętokrzyskie od 18 kwietnia 2016r. Fan dużej ilości słońca, popołudniowo -wieczornych burz w formie liniowej oraz układów barycznych przynoszących więcej dynamiki w pogodzie. Nie znoszę natomiast niskich chmur warstwowych stratus, (choć te akurat pałają do mnie dużą sympatią i nie chcą się ze mną rozstawać) zimy zimą, a także przedłużających się ochłodzeń w sezonie letnim oraz burz nocnych.  Z racji niesprzyjającej lokalizacji większość burz oglądam jedynie na zdjęciach i spoglądając na detektory i radary – co ma też jakieś pozytywy, w postaci bieżącego monitorowania sytuacji w województwie świętokrzyskim i wydawania postów na ten temat na stronie oraz odpisywania na wiadomości od Państwa. Jednak jak coś ma zamiar i do mnie przyjść (w dzień), wychodzę na zewnątrz i pozostaje tam do całkowitego opuszczenia burzy, robiąc zdjęcia i kręcąc krótkie filmy. Mimo że pogodą interesowałem się można rzec od zawsze, to jednak w pełni łowienie burz rozpoczęło się po przejściu przez moją okolicę jedynej w swoim rodzaju burzy, w postaci potężnego downburstu z 6/7 sierpnia 2012r. Po za pogodą dużą ilość wolnego czasu też poświęcam też na nasłuchy szczególnie dalekich stacji radiowych i telewizyjnych, a także ogólnie sprawom radiofonii województwa świętokrzyskiego. Przez około 20 weekendów w roku wielki fan Formuły 1 nieprzepuszczający żadnego wyścigu Grand Prix.


Adrian Kosno

Miejsce: Ostrowiec Świętokrzyski Pełnione funkcje: redaktor i prognosta w Storm Chasers Świętokrzyskie. Zainteresowania: Akwarystyka, Góry, Radiofonia, Motoryzacja, Elektryka, Hydrologia, Meteorologia a w szczególności burze i niże jesienno zimowe. Adres email: adrian.kosno@interia.pl

O sobie: Mieszkam i urodziłem się w Ostrowcu Świętokrzyskim. O szkole nie ma co gadać. Pilny absolwent Gimnazjum w Starachowicach a dla informacji mieszkańców owego miasta z dopiskiem na Bugaju w rzeczywistości wystarczy 🙂 Moje zainteresowanie meteorologią zaczęło się właściwie od orkanu Cyryl z 2007r., który dokonał bardzo dużo zniszczeń na terenie mojego miasta. A więc gdzieś od 10 roku życia. Potem dochodziły do tego powodzie fundowane przez rzekę Modłę po każdej silnej burzy. Zaczęło mnie to zastanawiać jak to się dzieje i wgłębiałem się w temat. Około 2010 roku zrobiłem zdjęcie pierwszej burzy. Rodzice krzyczeli że nie wolno chodzić po dworze jak jest i burza itd. Miałem to gdzieś i nie przeszło mi do tej pory 🙁 Dożyłem tak do 9 listopada 2015 gdzie potem przypadkiem znalazłem stronę Mateusza która nazywała się jeszcze Warn Świętokrzyskie i przystąpiłem do niej jako redaktor. Moim głównym marzeniem jest sfilmować tornado i zmierzyć się z siła prawdziwego huraganu nawet jeśli miałbym przez nie stracić życie. Będę skrupulatnie dążył do tego celu.


Grzegorz Broda

Miejsce: Dwikozy Zainteresowania: Historia, militaria, amatorskie kolarstwo górskie, gwałtowne zjawiska meteorologiczne (silne burze, ulewy, śnieżyce itp.) Adres email: grigori_16@onet.eu

O sobie: Ukończyłem Akademię Obrony Narodowej w Warszawie na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Aktualnie mieszkam w rodzinnych Dwikozach, ale kto wie, gdzie rzuci mnie los. Pogoda od zawsze w jakiś sposób mnie interesowała, ponieważ wbrew pozorom wiele od niej zależy i może ona mocno oddziaływać na nasze plany. Zwykła dziecięca ciekawość zmieniła się w obliczu doświadczeń powodzi z 2010 r., kiedy to moje najbliższe otoczenie mocno ucierpiało i doświadczyłem jaka może być siła żywiołu i do jakiej klęski potrafi doprowadzić. Wówczas to zapragnąłem dowiedzieć się dlaczego w ogóle do takiej sytuacji doszło. Z czasem analizowanie internetowych źródeł dało mi pewien pogląd na to jak powstają i oddziałują na ludzi gwałtowne zjawiska pogodowe. Analizując i przeglądając zasoby Internetu natrafiłem na środowisko łowców burz. Pooglądałem i poczytałem o co chodzi w ich hobby i jakie są tego efekty. Nie małe wrażenie wywierały na mnie zdjęcia rozbudowanych chmur burzowych i wyładowań atmosferycznych. Postanowiłem, że również spróbuję i już w 2011 r. zrobiłem swoje pierwsze zdjęcie pioruna. Pasja z każdą kolejną burzą się umacniała, podobnie jak chęć utrwalenia potęgi i piękna tego zjawiska. Zainteresowanie w zależności od ilości wolnego czasu i możliwości trwa po dziś dzień, jednak nieco dojrzało i oprócz utrwalania burz na zdjęciach staram się je analizować, poznawać ich charakter i przewidywać jakie zagrożenie mogą za sobą nieść. Jako członek Storm Chasers Świętokrzyskie mogę ze swoimi zdjęciami i spostrzeżeniami docierać do większej liczby odbiorców.


Wojciech Nadziałek

Miejsce: Wszachów Pełnione funkcje:  Redaktor w Storm Chasers Świętokrzystkie. Zainteresowania: Meteorologia, Astronomia, Geografia, Geologia, Fotografia i Historia. Adres email: 

O sobie: Pochodzę z niewielkiej miejscowości Wszachów, w powiecie Opatowskim. Obecnie uczęszczam do trzeciej klasy liceum. Meteorologią interesuje się od 2012 roku, kiedy miałem okazję zaobserwować zalążek trąby powietrznej. Od tego momentu zawsze bacznie przyglądam się niebu. Interesują mnie nie tylko burze, ale również wszelkie inne zjawiska meteorologiczne jak np. halo. Uwielbiam także zimę, zwłaszcza tą śnieżną. Ciągle staram się powiększać swoją wiedzę na temat niezwykłych zjawisk pogodowych, które uwielbiam również fotografować.


Dominik Kozubowski

Miejsce: Piekoszów k. Kielc Pełnione funkcje:  Redaktor w Storm Chasers Świętokrzystkie. Adres email: kozubowski92@interia.pl

O sobie:  Pochodzę z dość dużej miejscowości – Piekoszów – położonej około 10 km od Kielc. Obecnie uczęszczam do drugiej klasy technikum informatycznego. Oprócz zainteresowań związanych z komputerami, pasjonuje się także meteorologią – nie tylko zjawiskami burzowymi w okresie letnim, ale także wszelkiego rodzaju cyklonami – tymi tropikalnymi jak i wszelkimi układami niżowymi „szturmujące” Polskę szczególne w okresie jesienno-zimowym. Moja pasja do meteorologii narodziła się kilka lat temu. Podobnie jak niektórzy koledzy z zespołu, bałem się burz, a na sam widok ciemnych chmur robiło mi się słabo. Od małego uwielbiałem oglądać telewizyjne prognozy pogody. Z czasem narodziły się pytania i zacząłem szukać informacji – skąd to się wszystko bierze? Jak się przewiduje pogodę? Natrafiłem na wiele ciekawych stron, artykułów oraz filmów dokumentalnych z których zaczerpnąłem wiedzy i dzięki temu moje nastawienie m.in do burz diametralnie się zmieniło. Na chwilę obecną swój wolny czas w głównej mierze przeznaczam na fotografowaniu wszelkich zjawisk pogodowych a także zajmuje się analizowaniem modeli numerycznych, wydawaniem ostrzeżeń i prognoz pogody dla Państwa.


Patryk Kozieł

Miejsce: Sadowie  Zainteresowania: Fotografia, Meteorologia, Jazda rowerem w stylu Downhill, Mechanika, Elektryka, Motoryzacja Adres email:

O sobie: Jestem z małej miejscowości Sadowie położonej 8km na południe od Ostrowca Świętokrzyskiego, uczęszczam do drugiej klasy technikum samochodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, oprócz samego majstrowania w warsztacie, czy tez grzebania przy różnych maszynach, interesuję się meteorologią, zwłaszcza burzami, które zrodziły we mnie miłość do siebie już kilka lat temu. Oprócz tego, interesuję się również orkanami, oraz wszelkimi zjawiskami związanymi z niebezpieczną aurą pogodową… Ale to jednak burze mają w sobie to coś, co potrafi we mnie zarówno mrozić krew w żyłach, jak i wywoływać niesamowite emocje pełne chęci do działania w terenie.. Fotografia również jest moją pasją, a łącząc pogodę z fotografią jestem pełen chęci do obserwacji i dokumentacji wszelkich zjawisk atmosferycznych.

© Zakaz kopiowania i przetwarzania zdjęć.